tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir ?

Köpek Tuvalet Eğitimi

Ev içinde sizlere eşlik eden köpeklerinizin bulunduğu ortama adapte olması için belirli bir süre gerekebilir. Özellikle köpek sahiplerinin en çok şikayetçi oldukları konular arasında olan köpeklerin tuvalet alışkanlıkları, köpeklerin sizinle uyum içinde yaşamaları için son derece önemlidir. Köpeklerin tuvalet eğitiminin verilmesi için uzman desteğinin alınması ve profesyonel eğitmenlerin köpekler için gerekli eğitimleri vermesi gerekir. Köpek tuvalet eğitimi’ nde dikkat edilmesi gereken hususlar;

Köpekler için iki farklı tuvalet eğitimi genellikle iki farklı aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

  • Ev içi tuvalet eğitimi ve
  • Ev dışı köpek tuvalet eğitimi.

Olarak iki farklı kategoride değerlendirilebilir. Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi, yavru köpekler için verilen tuvalet eğitimleri nispeten daha zorlu bir sürece sahiptir.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek için farklı uygulamalara başvurmak gerekebilir. Köpeğin karakteri ve geçmişteki alışkanlıkları bu eğitimlerin niteliğinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Temelde köpek sahipleri bile bu alışkanlıkları köpeklerine kazandırabilmeleri mümkündür. Fakat köpeğin uzun süre bu alışkanlıkları uygulaması ve kullanması için mutlaka uzamanlar eşliğinde bir eğitim sürecine dahil edilmesi gerekir.

Köpeklere verilen tuvalet eğitimleri sırasında işe yaradığı iddia edilen bir yöntem olan köpek tuvalet eğitimi sirke, sprey vb. uygulamalar, hem sizin hem de köpeğiniz için farklı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle asla köpek eğitimine başvurulmamalıdır. Ayrıca köpeklerinde canlı bir varlık olduğunu ve onlarında duyguları olabileceğini asla unutmayınız.

Köpek Tuvalet Eğitimini Kimler Verir?

Köpeklere tuvalet eğitiminin verilmesi için uzmanlık şarttır. Evde uygulayacağınız basit yöntemler köpeklerin bu davranışları kazanmasında neredeyse hiç etkili olmayabilir. Bu nedenle mutlaka profesyonel köpek eğitmenlerinden destek almanız gerekir.

Köpek tuvalet eğitimi veren yerler ve eğitmenler sayesinde kısa sürede köpeğinizin dışarıda ve içeride tuvalet alışkanlıklarının değiştirilmesi mümkündür.

Yorum Yap