Köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek ve insan arasında ilişki neredeyse insanlık tarihi kadar köklü bir geçmişe dayanır. İnsanların her çağda yanında olan köpekler, günümüzde ev ortamında yaşamak zorunda olduğu için farklı tür yeteneklerinin geliştirilmesi gerekir. Örneğin köpek eğitimi için :

  • Temel itaat eğitimi,
  • Tuvalet eğitimi,
  • İleri itaat eğitimleri,
  • Koruma eğitimleri vb.

Birçok farklı branş için köpeklerin uzman kişiler tarafından eğitilmesi şarttır. Doğadaki en zeki varlıklardan biri olan köpeklerin kısa sürede öğrenmelerinin sağlanması için yaygın olarak kullanılan yöntem ödül mamalarıdır. Ancak bu yöntem tek başına yeterli değildir. Özel eğitim metotları ile köpeklerin sezgisel olarak öğrenmelerinin sağlanması ve idrak yeteneklerinin arttırılması son derece önemlidir.

Profesyonel Yetişkin Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek eğitimleri için birçok farklı yönteme başvurulması mümkündür. Özellikle yetişkin köpeklerde eğitim daha zor olacağı için köpeklerin mutlaka profesyonel köpek eğitmenleri ve donanımlı köpek eğitim merkezlerinde eğitim görmeleri gerekir. Yetişkin köpekler için temel köpek yürüyüş eğitimi, tuvalet eğitimleri vb. daha birçok eğitim verilebilir.

Köpekler son derece zeki ve sadık hayvanlardır. Bu nedenle eğitim sırasında köpeklerin içgüdülerine dayanarak özel eğitim programlarının oluşturulması ve köpek karakterine göre farklı tür uygulamalara başvurulması gerekebilir.

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpeklerin öğrenme ve algılama becerileri diğer köpeklere oranla çok daha yüksek olacaktır. Basit eğitim metotları ile evde bile kolayca temel eğitim verilebilir. Ancak uzman gözetimi olmadan verilen tüm eğitimler belirli bir süre sonra unutulabilir veya köpek üzerinde ters tepebilir. Köpek eğitimlerinde temel hedef köpeğin temel becerilerini kaybetmeden kendi karakterine uygun bir davranış özelliklerinin kazandırılmasıdır. Evde yavru köpek eğitimi bu nedenle tam anlamıyla istenilen etkileri ortaya çıkarmaz. Uzman desteği alarak köpeklerin beklenen becerileri kazanması sağlanır.

Yorum Yap