Köpeğim Gece Havlıyor Ne Yapmalıyım?

Köpekler ve sahipleri arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri köpeklerin geceleri veya siz evden ayrıldığınızda havlamasıdır. Bu tip davranışlar genellikle köpeklerin ilgi çekmek istemelerinden veya geçmişte yaşadıkları travmalardan kaynaklanabilir.

Köpekler farklı nedenlere bağlı olarak geceleri veya gereksiz zamanlarda havlayabilir veya aşırı tepki gösterebilir. Bu tip durumlarda ilk yapmanız gereken köpeğinizin yeme içme ve tuvalet ihtiyaçlarının olmadığından emin olmanızdır. Şayet temel ihtiyaçlarını köpek karşılayamadığı takdirde sizinle iletişim kurmak isteyecektir. Köpek havlamasına çözüm için bu yöntemlerde işe yaramıyorsa o zaman profesyonel destek almanızda yarar vardır.

Köpekler zaman zaman ilgi çekmek için farklı davranışlarda bulunabilir. Gerekli ilgiyi göstermenize rağmen benzer davranışlar gösteren köpeklerin eğer temel ihtiyaçlarıyla ilgili bir eksikleri, hastalıkları veya çiftleşme dönemlerinde olmadıklarında mutlaka köpeğin profesyonel bir desteğe ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.

Gece Havlayan Köpeği Susturmak İçin Çözümler

Geceleri havlayan köpekler için ilk olarak köpeğin temel ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanıp karşılanmadığının tespit edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra köpeğin genel alışkanlıkları da bu tip dengesiz davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir. Geceleri köpek havlamasını önlemek için:

  • Köpeğin temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun,
  • Herhangi bir hastalığının olup olmadığını tespit edin,
  • Gün boyu yeterli ilgiyi ve sevgiyi onlara gösterin.

Bu uygulamalarınıza rağmen yine de köpeklerin benzer davranışları sergiliyorsa bu durumunda profesyonel eğitmenlerden, temel itaat eğitimlerinin talep edilmesi gerekmektedir.

Geceleri havlayan köpekler sizi ne kadar çileden çıkarırsa çıkarsın onlara karşı asla fiziksel veya psikolojik şiddet uygulamayın. Bu tip durumlarda köpeğin daha dengesiz davranışlarda bulunması ve acı çekmesine neden olursunuz. Bunun yanı sıra havlayan köpeği susturan cihaz gibi piyasada satılan ve hayvanları fiziksel olarak uyaran cihazları kullanmaktan kaçınınız.

Yorum Yap