Köpeğim çok havlıyor

Köpek Havlamasına Çözüm – Köpeğinizin Havlamasını Durdurmanın Hızlı Bir Yolu

Köpeklerinizin olur olmaz havlaması en büyük sorunlarımızdan birisidir. Özellikle apartman, site gibi kalabalık yerlerde yaşayanlar için çok büyük bir sıkıntı teşkil etmektedir. Komşular tarafından sürekli şikayetler gelecektir. Peki köpeğinizin havlamasını engellemenin bir yolu var mıdır ? Bu yazımızda sizlere bir örnekle nasıl köpek havlamasına çözüm bulduğumuzu anlatacağız.

Başrolümüzde ki köpeğimiz Oscar. Büyük bir ırk olan Rottweiler cinsi olan Oscar, cüssesi gibi sesi de çok yüksek olan bir köpek.

Bir gece yarısı Oscar amansızca havlarken, ilk önce sorunun ne olduğunu çözmeye çalıştım. Fakat ortada ne bi ses ne de herhangi bir durum olmadığını farkedince ya ilgi çekmek yada canının sıkılmış olduğunu anladım. Bu durumun üstünden nasıl geleceğim o anda kafamda oturmuştu.

Köpek havlamasına çözüm

Havlama köpeklerde normal, doğal bir davranıştır. Havlama aşırı olduğunda sorun haline gelir. Köpeğinizin havlamasını kontrol altına alabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu köpeğinize “Sessiz” kelimesini öğretmektir.

Oscar’ın hiç sevmediği bir oda kokumuz vardı.

Köpeğiniz havlıyorsa ve köpeğinize “Sessiz”, “Sus”, “Havlamayı kes” diye bağırmaya başlarsanız, yaptığınız tek şey davranışı güçlendirebilecek ve havlamaya daha fazla teşvik edebilir.

Eğitim, köpeğinize ne kadar kelime veya emir verdiğinize bir sonuç uygulamak için kaynar. Temel kural, köpeğinizin sizin için bir davranış yapmasını istediğinizde yani oturmak, yatmak, beklemek vb. bir şekilde ödüllendirirsiniz. Köpeğinizin bir davranışını yapmayı bırakmasını istediğinizde ( yani ısırmak, kaçmak, hırlamak veya havlamak ) hafif bir şekilde cezalandırmanız gereklidir.

Sus ( havlama ) komutunun öğretilmesi

Gereksiz bir havlama anında köpeğinizin yanında olmalısınız. Köpeğiniz durdurmak istediğiniz bir davranışta bulunuyor, bu yüzden olumsuz bir sonuç uygulayacağız, yani cezalandıracağız. Bu durumda nasıl yapmasını istediğimiz davranışlarda mama ödülü veriyorsak, burda da sevmediği bir şey ile cezalandıracağız.

Oscar’ın sevmediği hatta nefret ettiği bir oda parfümümüz var. Bu Oscar için büyük ama zararsız bir ceza olacak.

Şimdi “Sessiz” kelimesini oda parfümüyle eşleştirebilirim. Can sıkıntısından havladığı bir anda gizlice gelip beni farketmeden parfümü sıkıyor ve Sessiz diye bağırdım. Bu olayı en az 3-4 kere tekrar ettik.

Sonuç;

Gördüğünüz gibi, köpeğiniz oda parfümünün sesini, kokusunu veya tadını sevmediği için BAŞARILI. Köpeğinize zarar vermeyecek basit bir cezadır. Şimdi köpeğiniz havlamaya başladığında “Sessiz” kelimesini keskin bir şekilde söyler ve sonra arada sırada parfümü göstermeniz yeterli olacaktır.

Köpeğiniz tekrar havlamaya başlarsa tekrarlayın. Köpeğinizin “Sessiz” kelimesini öğrenmesini istediğimizi hatırlamak önemlidir. Bu, sözcüğü sprey ile eşleştirerek yapılır. “Sessiz”, “Sessiz” sprey. Birkaç kez sonra köpeğiniz resmi alacaktır.

Köpeğiniz “Sessiz” kelimesini öğrendiğinde ve spreyi kullanmanız gerekmediğinde, köpeğiniz artık kelimeyi öğrendi. Bu gerçekleştiğinde, havlamadığınız için köpeğinizi ödüllendirmeye başlayabilirsiniz. “Sessiz” derseniz ve spreyi kullanmanız gerekmiyorsa, köpeğinizi “İyi Sessiz” diyerek ödüllendirebilir ve köpeğinize ödül verebilirsiniz.

Oscar ile başarılı bir şekilde amacımıza ulaştık. Sizlerde başarıya ulaşmak için öncelikle köpeğinizi tanımanız gerekmektedir. Bu size çok kolay yöntemler bulmanızı sağlayacaktır. Özellikle internette yer alan havlama önleyici tasmalardan kesinlikle uzak durun. Köpeklerinizin tepki vermesini engellemeyin, onlarında bir canlı olduğunu, haklarınının olduğunu unutmayın.

Yorum Yap