Köpek eğitim zamanı

Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yavru veya büyük bir köpek sahiplendiniz. Ne kadar akıllı olursa olsun sizinle uyumlu olması için bazı eğitimlerin olması gereklidir. Bu süreçte sorduğunuz ilk soru Köpek eğitimi ne zaman başlar ? Köpek eğitimi için ideal yaş aralığı 6 ay ile 1,5 yaştır. Bu yaş aralığındaki köpekler eğitim için en verimli çağda sayılabilir. Örneğin, 1 aylık bir köpek için temel tuvalet eğitimi veya koruma eğitimi verilmesi imkânsızıdır. Benzer şekilde 1,5 yaşından sonraki köpekler için verilen eğitimlerde giderek zorlaşmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de ilerleyen yaşlarda eğitim zorlaştığı için köpek eğitimi için ideal yaş aralıkları takip edilmelidir.

Köpeklerin ideal eğitim yaşlarının yanı sıra eğitim türüne göre de yaş aralıkları değişiklik gösterecektir. Bu nedenle eğitim türüne karar vermeden önce köpeğinizin bu eğitim için ideal yaşta ve karakter özelliklerine sahip olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir.

Köpek Eğitim Türleri ve İdeal Yaş Aralıkları

Temelde köpeklerin profesyonel eğitime başlamaları için en az 6 aylık olmaları gerekir. Fakat ev için sosyalleşme ve tuvalet eğitimleri için 3 – 6 ay yaş aralığında olan köpekler için eğitim verilmesi mümkündür. Yavru köpek eğitimi için ideal yaş aralıklarının dışında verilen eğitimler sonuçsuz kalabilir. Köpek eğitim türlerine göre yaş aralıkları:

  • Ev içi uyum ve sosyalleşme eğitimi: 3 – 6 ay
  • İç/dış mekân tuvalet eğitimleri: 3 – 6 ay
  • Temel itaat eğitimi: 6 – 9 ay
  • İleri itaat eğitimi: 9 – 12 ay
  • Alan koruma ve bodyguard eğitimi: 18 ay ve üzeri

Olarak belirlenmiştir. Eğitim türüne göre köpeğin ideal yaş aralığına gelmesi beklenmelidir. Bunun yanı sıra bazı köpek cinsleri için köpek eğitim zamanı da değişiklik gösterebilir.

Köpeğin karakteri, cinsi, yaşı ve psikolojik durumu eğitimin başarısını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle uzman ekipler dışında kimsenin köpek eğitimi vermesi tavsiye edilmez. Köpeğinizin eğitim için ideal yaşa gelmesinin ardından profesyonel eğitmenlerle çalışabilirsiniz. Bu yüzden köpek eğitimi ne zaman başlar sorusunu sormadan hemen iyi bir eğitmenle iletişime geçmelisiniz.

One comment

Yorum Yap