Yavru köpek ısırması

Köpeğim Isırmaya Çalışıyor

Köpekler doğaları gereği oyun sırasında bile ısırma eğilimi içinde olabilir. Bu nedenle köpeğin hangi amaçla sizi ısırmaya çalıştığını anlamak son derece önemlidir. Köpeğin ısırmasını engellemek için öncelikle ısırma nedeninin tespit edilmesi her zaman için etkili olacaktır. Isırma temelde köpeklerin bilişsel ve içgüdüsel gelişimlerinin en doğal parçasıdır. Bu nedenle köpeğin ısırma eğiliminde olması anormal sayılmaz. Fakat bu ısırmaların niteliğinde ve sayısında ciddi bir artış yaşanıyorsa bu tip durumlar için uzman yardımına ihtiyaç duyulabilir.

Köpekler bazı sağlık sorunları nedeniyle de ısırma eğiliminde olabilir. Eğer köpeğiniz sonradan ısırmaya başlamışsa bu durumda profesyonel eğitmenlerin desteklerinden yararlanmanız gerekebilir. Köpeklerin bu tip davranışının engellenmesi için temel itaat eğitimlerini almaları son derece önemlidir.

Köpekler Isırma Huyundan Nasıl Vazgeçirilir?

Köpekler genellikle sahiplerine karşı son derece sadık ve sevecen canlılardır. Kendilerine has sevgi gösterme biçimleri arasında bazı durumlarda köpeklerin sahiplerini ısırdıkları görülebilir. Ancak bu durum sadece elinizi veya ayağınızı ağza alma şeklinde gerçekleşir. Bunun dışında eğer size karşı zarar verme niyetiyle ısırma girişiminde bulunuyorsa, bu durumda köpeğin farklı bir sorunu var demektir.

Isırma huyu olan yavru köpekler sonradan ısırmaya başlayan köpeklerden biraz daha farklı değerlendirilmelidir. Yavru köpekler gelişimlerine bağlı olarak ısırma yetilerini keşfetmek için merak duygusuyla her şeyi ısırma eğilimi içinde olabilir. Ancak aşırıya kaçan ısırmalar için mutlaka köpekleri uzman bir eğitmenle tanıştırmanız gerekebilir.

Yavru Köpek Neden Isırır?

Yavru köpekler özellikle yüksek merak duygusuna sahip oldukları için her şeyin tanıdan bakmak isterler. Evinizdeki tüm eşyaları ısıran veya yalayan yavru köpekleri bu davranışlarından uzaklaştırmak için özellikle 3 – 6 aylık dönemler içinde gerekli profesyonel eğitimi vermeniz ilerde köpeğin bu alışkanlıklarından vazgeçmesine neden olacaktır.

Yorum Yap