Köpeklerde clicker eğitimi

Köpek Eğitiminde Clicker vs Cezalı Köpek Eğitimi, Hangisi Daha İyi?

Cezalı köpek eğitimi esas olarak bir köpeğin uyum sağlamak için komutları öğrenme etrafında döner. Cezalı eğitim veren eğitmenlerin, öğrencilerine köpeklerinin itaatin bir seçenek olmadığını, yani köpeklerinin her zaman itaat etmeyi öğrenmesi gerektiğini söylerler. Bunu başarmak için, köpekler her yanlış davranış için sonunda uygun olana kadar sürekli olarak ceza alırlar. Boğma tasma, elektrikli tasma bu tür köpek eğitimi yöntemlerinde yaygındır.. Öte yandan gıda veya ödüller daha az kullanılır, çünkü bazı zorlama temelli eğitmenler, gıda veya ödüllerle eğitilmiş köpeklerin güvenilmez olduğuna inanırlar, yani sadece ödül veya yumuşak davranırsanız itaat ederler. Ödül veya sevgiyi alıp öğrendikleri her şey parçalanmaya başlar.

Ödül veya Tebriğin Köpek Eğitiminde Yeri Var mı?

Bize göre kesinlikle evet! Ancak doğru şekilde yönetilmeleri gerekir. Bir köpeğe bir komut gösterirseniz, size gelmesini isteyin ve ardından tebrik ile ödüllendirin, komutu etkili bir şekilde rüşvet ile yaptınız. Ödül olmadan, köpeğinizin sizi görmezden gelme ve özellikle dikkat dağıtıcı şeyler varsa, istediği her şeyi yapma şansı vardır.

Ödül tabanlı eğitmenler bu nedenle ödülleri verirken çok dikkatli davranır ve rüşvet olarak değil doğru davranışlar için ödül olarak davranır. Kural olarak ödül asla bir davranış talep etmeden önce köpeğin dikkatini çekmek için bir araç olarak sunulmaz. Bunun yerine, ödül genellikle başlangıçta gözden uzaktır ve yalnızca talep edilen davranış yapıldıktan sonra ödül olarak sunulur. Bu şekilde, köpek komutu yapmak için rüşvet bağımlısı değildir. Bunun yerine, zamanla, yiyecekler gözden uzak olsa bile, sürekli olarak istendiği gibi performans göstermesi durumunda ödüllendirilebileceğini öğrenir.

Ödüllere Dayalı Eğitim Güvenilir Sonuçlar Üretebilir mi?

Kesinlikle. Aslında, dünyanın en iyi itaat köpeklerinin çoğu clicker eğitimli. Ve en saf haliyle tıklama eğitimi % 100 ödül temelli yöntemler kullanır. İtaat eğitimi alan köpeklerinin tüm dünyadaki itaat halkalarında güvenilir bir şekilde performans gösterebilmesi, clicker eğitiminin işe yaradığının ve köpek eğitiminde güç kullanılmasının tamamen gereksiz olduğunun kanıtıdır.

Clicker Eğitimi, Cezalı Eğitimden Üstün mü?

Doğru; eğiticinin elinde her iki yöntemin de etkili olduğunu ve mükemmel itaat köpekleri üretebileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, düzeltmeleri uygulamak söz konusu olduğunda, bazı eğitmenler köpeklerini eğitmek için giderek daha yüksek seviyelerde düzeltmeler kullanarak eğitim verebilirler. Örneğin, boğma tasma ile, veya elektrikli tasma ile ilerleyebilirler. Bu tür yöntemler işe yararken, sevdikleri için değil, zorunlu olduğu için performans gösteren köpeklerdir. Ceza eğitimli köpekler yarışmalara çok erken girerse sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu köpekler her zaman için hata yapma yapısına sahiptirler.

Görüşümüze göre, clicker eğitimi yapmak zorunda oldukları için değil, istedikleri için performans gösteren köpekler üretir. Sonuç olarak, çok hevesli ve iyi performans gösterirler. Clicker eğitimi daha insancıl ve en önemlisi köpeğiniz her zaman buna bayılacak.

Yorum Yap